Buyers 5203BBU132 - 5200 Series Universal Mount Push-Pull Control Cable, 1/4" x 132", Stainless Steel Core, PVC Conduit, for PTO & Hoist Applications
No reviews yet Write a Review
SKU:
BPD5203BBU132
Description:
5200 Series Universal Mount Control Cable
The 5200 Series Universal Mount Control Cable from Buyers Products is a universal mount, push-pull style cable for most medium duty PTO and hoist applications. With an 8 in. minimum bend radius and a 40-100 lb load range, the cable is the flexible choice for many jobs. All cables include bulkhead nuts and washers for fast connectivity. Custom lengths are also available.
Is a push-pull style cable for most medium duty PTO and hoist applications.
Applications:
• P.T.O. Applications
• Hoist Systems
• Push-Pull Cable Applications
Features:
• Connect cables quickly and easily with included bulkhead nuts and washers.
• Custom lengths available.
• Strong, durable stainless steel rod.
Description:
Applications:
• P.T.O. Applications
• Hoist Systems
• Push-Pull Cable Applications
Features:
• Custom lengths available.
Brand:
BUYERS PRODUCTS
Weight:
3.00 LBS
Mfr Part Number:
5203BBU132
Country of origin (CO):
US
Cable Diameter:
0.125 inch
Cable Length:
132 inch
Conduit Color:
Black
Total Travel:
3 inch