No reviews yet Write a Review
SKU:
BPD6203BBU144
Description:
6200 Series Universal Mount Control Cable
The 6200 Series Universal Mount Control Cable from Buyers Products is a push-pull style cable for heavier duty PTO and hoist applications. With an 10 in. minimum bend radius and a 110-200 lb load range, the cable is a flexible choice for many jobs. All cables include bulkhead nuts and washers for fast and easy connectivity. Custom lengths are also available.
Is a push-pull style cable for heavier duty PTO and hoist applications.
Applications:
• PTO Applications
• Hoist Systems
• Push-Pull Cable Applications
Features:
• Connect cables quickly and easily with included bulkhead nuts and washers.
• Strong, durable 5/16 in. -24 thread stainless steel rod.
• Custom lengths available.
Description:
Applications:
• PTO Applications
• Hoist Systems
• Push-Pull Cable Applications
Features:
• Custom lengths available.
Brand:
BUYERS PRODUCTS
Weight:
3.13 LBS
Mfr Part Number:
6203BBU144
Country of origin (CO):
US
Cable Diameter:
0.188 inch
Cable Length:
144 inch
Conduit Color:
Black
Total Travel:
3 inch