Buyers RT1251206UP - 6-Inch 1.25-Inch Receiver Tube, Weld-On, Carbon Steel, Plain Finish for Towing
No reviews yet Write a Review
SKU:
BPDRT1251206UP
Description:
Receiver Tubes
Receiver Tubes from Buyers Products are available in a variety of lengths, dimensions, and finishes to match your towing needs. The 2, 2-1/2, and 3 in. tubes have a cast steel collar. All tubes feature a solid stress collar opening. The 2, 2-1/2, and 3 in. tubes have a 5/8 in. hitch pin hole while the 1-1/4 in. tubes have a 1/2 in. hitch pin hole.
Available in a variety of lengths, dimensions, and finishes to match your towing needs.
Applications:
• Towing
Features:
• Conveniently choose the right receiver tube from a wide range of sizes and specs.
• Cut an unfinished tube to a custom length if needed.
Description:
Receiver Tubes
Applications:
• Towing
Features:
Brand:
BUYERS PRODUCTS
Weight:
1.79 LBS
Mfr Part Number:
RT1251206UP
Country of origin (CO):
IN
Material:
Carbon Steel
Finish:
Plain
Receiver Size:
1.25 inch
Mount Type:
Weld On
Extension/Length:
6.00 inch
Mounting Hole Size:
0.531 inch