Buyers TGC25006V - 6" Stroke Pneumatic Tailgate Cylinder with Clevis Mount for Dump Trucks
No reviews yet Write a Review
SKU:
BPDTGC25006V
Description:
Tie Rod Style Cylinders
Applications:
• Tailgate Applications
• Air Compression Applications
• Pneumatic Operations
Features:
• Allows you to operate your dump truck tailgate from inside the cab.
• Durable extruded aluminum body can be used on variety of tailgate applications.
• Offered in a variety of sizes, cylinders are available with either a hinge or clevis mount.
Description:
Tie Rod Style Cylinders
Applications:
• Tailgate Applications
• Air Compression Applications
• Pneumatic Operations
Features:
Brand:
BUYERS PRODUCTS
Weight:
6.00 LBS
Mfr Part Number:
TGC25006V
Country of origin (CO):
US
Stroke:
6.0 inch
Bore:
2.50 inch
Control Type:
Pneumatic
Mount:
Clevis
Rod Diameter:
0.75 inch
Retracted Length (A):
13.25 inch
Extended Length (B):
19.25 inch