Buyers TGC32506VK - 6" Stroke Pneumatic Tailgate Cylinder for Dump Trucks
No reviews yet Write a Review
SKU:
BPDTGC32506VK
Description:
Tie Rod Style Cylinders
Applications:
• Tailgate Applications
• Air Compression Applications
• Pneumatic Operations
Features:
• Allows you to operate your dump truck tailgate from inside the cab.
• Durable extruded aluminum body can be used on variety of tailgate applications.
• Offered in a variety of sizes, cylinders are available with either a hinge or clevis mount.
Description:
Tie Rod Style Cylinders
Applications:
• Tailgate Applications
• Air Compression Applications
• Pneumatic Operations
Features:
Brand:
BUYERS PRODUCTS
Weight:
10.25 LBS
Mfr Part Number:
TGC32506VK
Country of origin (CO):
US
Stroke:
6.0 inch
Bore:
3.25 inch
Control Type:
Pneumatic
Mount:
Clevis
Rod Diameter:
1.00 inch
Retracted Length (A):
15.00 inch
Extended Length (B):
21.00 inch